Van İmplant Merkezi Sıkça Sorulan Sorular

Van İmplant Merkezi Sıkça Sorulan Sorular

 Dişleriniz için implant yapmayı düşünüyorsanız; ya da ilk defa implant yapmak için diş kliniği arıyorsanız aklınızda soru işaretlerinin olması beklenilen bir durumdur. Biz de Van implant merkezi Ovadent olarak bu konuda sıkça sorulan sorulara açıklık getirdik. Yazının devamında eğer hala aklınızda soru işaretleri varsa  BURAYA tıklayarak  sorularınızı bize iletebilirsiniz.

 

İmplant uygulaması İçin Sıkça Sorulan Sorular

 

1- İmplant Tedavisi Yapılırken Kullanılan Malzemeler Zararlı mı ? Kanser Yapar mı?

    İmplant yapılan malzeme vücuda yüzde yüz biyouyumlu olan titanyumdan yapılmaktadır. Vücuda karşı bilinen hiçbir yan etki ve zararı bulunmamaktadır.İmplant kesinlikle kanser yapmaz, bununla ilgili hiçbir bilimsel bilgi mevcut değildir.

 

2- İmplant Cerrahisi Yapılırken Ağrı Hisseder miyim ?

    İmplant ameliyatı lokal veya bölgesel anestezi altında yapıldığından işlem esnasında hasta ağrı,acı hissetmemektedir. Ameliyat sonrası ise iki üç gün hafif hassasiyetler, rahatsızlıklar olabilir bunun için de hekiminiz size bu rahatsızlıkları en aza indirecek ilaç reçete edecektir.

 

3-  Van İmplant Merkezi İmplant Sonrası Yüzümde Morarma Ya da Şişme Olur mu ?

   İmplant operasyonu cerrahi bir işlem olduğundan yüzde şişlik ya da bir miktar morarma olması normal kabul edilmektedir.Her hastada şişme olmayabilir, bu kişinin hassasiyet durumuna, bağışıklık sistemine, yapılan ameliyatın boyutuna, kapsamına, kemik ilavesi yapılıp yapılmamasına göre değişiklik göstermektedir. Cerrahi işlem ne kadar kapsamlı olursa buna oranla şişkinlik de olması normal kabul edilmektedir. Fakat operasyondan dört beş gün veya sonrasında şişlik oluşuyorsa hasta mutlaka hekimine danışmalıdır.

 

4- İmplant Yapıldıktan Ne Kadar Sonra Protezimi Yaptırabilirim ?

  Genellikle  alt çene için 2-2.5 ay üst çene için 3- 3.5 ay implantın kemiğe kaynaşması(osteointegrasyon) beklenildikten sonra protezler yapılıyor. Eğer kemik ilavesi güçlendirilmesi işlemi de yapıldıysa bu süre 5-6 ayı bulabilir.

 

5- İmplantı Kaç Sene Kullanabilirim?

Van implant merkezi olarak kliniğimizde  yapılan implantlar ağızda ömür boyu kalacak şekilde yapılıyor. Bunun için net bir süre verilemez. Hasta yapılan implant bölgesine çok iyi bir şekilde bakarsa ve düzenli rutin kontrollerini aksatmazsa çok uzun seneler sıkıntısız bir şekilde kullanabilir.

 

6- Hiç Dişim Yok Kaç Tane İmplant Yaptırmalıyım ?

Bunu genellikle hekim muayene ve röntgenden sonra kemiğin durumuna, kişinin sistemik durumuna göre değerlendirip karar verir. Kişinin seçeceği proteze göre de implant sayısı değişebilir. Genel olarak kemik durumu iyiyse ve hasta sabit protez istiyorsa alt çeneye 6-8, üst çeneye 6-8 adet yapılabilir.

 

7- Çene Kemiğimde Erime Var İmplant Yaptırabilir miyim?

   Evet yapılailir. Çene kemiği gerek başka bölgeden alınan kemikle gerekse kemik tozu ile güçlendirme yapılarak implantlar güvenle yapılabilir.

 

8- İmplantlarda Hangi Marka İmplant Yaptıracağım Önemli mi ?

  Dünya genelinde 600 den fazla  implant markası  bulunmaktadır. Yerli ve ithal olarak bu markalar ayrılmaktadır.Tabi yaptıracağınız implantın dünya genelinde uzun yıllardan beri var olan ve kullanılan bir implant markası olması, yıllar sonra bile bir sorun olduğunda parça temininin yapılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Buna karar verirken hekiminizle beraber bu koşulları konuşarak karar verebilirsiniz. Yerli olarak da şu an 10 dan fazla marka bulunmaktadır. Yerli implant da yaptıracaksanız bunların arasından hekimlerin genel olarak en fazla tercih ettiği ve en güvenilir olanı seçmenizde fayda olacaktır.

 

9- Sigara Kullanıyorum İmplant Yaptırabilir miyim ?

   Günde bir paketten fazla sigara içen bireylerde  implantın uzun yıllar ağızda sağlıklı şekilde kalması riske edilmiş olur. Bu hastalarda implant yapılamaz diye bir literatür bilgisi bulunmamaktadır. Fakat sigara kullanmayan bireylerde  daha uzun yıllar sorunsuz şekilde implantlar ağızda kalabilmektedir.Özellikle ameliyat yapıldıktan sonra 2-3 güne kadar kesinlikle sigara içilmesini tavsiye etmiyoruz, bu sürede yara ağızları açık olduğu için sigara dumanı direkt implant çevresine yayılmakta ve açık olan yaranın iyileşmesini olumsuz etkiler ve bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olur.

 

10- İmplant Sonrası MR veya Tomografi Çektirebilir miyim ?

  MR cihazları mıknatıs özelliği olan maddeleri kendine doğru çeker fakat implant titanyum malzemesinden üretilmektedir. Titanyumun mıknatıs özelliği yoktur dolaysıyla mr cihazları açısından bir sakıncası yoktur. Tomoğrafi cihazları için de zaten mıknatıs özelliğinin olup olmaması önemli değil.İmplant sonrası MR da tomoğrafi de çekilebilir.

Van implant merkezi olarak implant konusunda aklınıza en çok takılan sorulara açıklık getirdik. İmplant için cevabını alamadığınız sorularınız varsa bize buradaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.