14 Soruda Lazerle Diş Beyazlatma Yöntemi

14 Soruda Lazerle Diş Beyazlatma Yöntemi

 

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA(BLEACHİNG) NEDİR?

Diş beyazlatma işlemi dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere uygulanan ve dişlerin renginde 3-4 tona yakın bir beyazlatmanın elde edildiği bir yöntemdir. Diş beyazlatma genel olarak ofis tipi bleaching ve ev tipi bleaching olarak ayrılmaktadır. Bu iki yöntemin birbirlerine göre artıları ve eksileri mevcuttur. Hangi yöntemi kullanıp daha iyi bir sonuç alacağınıza diş hekiminizle karar verebilirsiniz. 

 

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNİ NASIL YAPIYORUZ

Diş beyazlatma işlemi dişlerin üzerine sürülen peroksit içeren jellerin yardımıyla diş minesinin içerisindeki renkleşmeye sebep olan organik ve inorganik maddelerin çözülmesiyle elde edilen bir beyazlatma durumudur. Ofis tipi(office bleaching) beyazlatma yönteminde diş hekiminiz dişlerinizin durumuna göre kaç seans beyazlatma yapılacağına karar verir ve dişlerin üzerine sürdüğü peroksit içerikli jelleri bir lazer cihazı yardımıyla aktive ederek bir veya iki seansta tamamlar. Bu kullanılan lazer dişin içine işlemez sadece dişin üzerine sürülen beyazlatma jelinin aktive edilmesi ve daha hızlı sonuç alınması içindir. Ofis tipi beyazlatmada kullanılan jellerin yüzdelik oranları daha fazladır ve lazer desteğiyle de aktive edildiği için daha hızlı sonuçlar alınmasını sağlar. Ev tipi(Home bleaching) beyazlatma işleminde ise diş hekiminiz sizden ölçü alır ve dişlerinize uygun plak yaptırır. Size verdiği jeli bu plaklar yardımıyla hekiminizin belirttiği şekilde günde birkaç saat dişlerinizde bekletip bu işlemi 2 3 hafta kadar yaparak istenilen beyazlama elde edilir.

 

LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNDE EN ÇOK SORULAN 14 SORU

Sonucta uygulama yaptığımız diştir ve insanlar için hassas durumdadırlar.Hal böyle olunca lazerle diş beyazlatma konusunda insanların kafasında çok soru işareti oluyor. Hadi diş beyazlatma ile ilgili aklınıza en çok  takılan sorulara beraber bakalım.

 

1- DİŞ BEYAZLATMA HANGİ TİP DİŞLERE SAHİP KİŞİLERE YAPILABİLİR?

 •  Dişlerinin kahverengi veya sarı olmasından rahatsız olan bireyler
 • 12 yaş altında tetrasiklin grubu antibiyotik kullandığından dolayı dişlerinde tetrasikline bağlı renklenme olan kişiler
 • Çok fazla çay kahve sigara tüketip daha önce beyaz olan dişlerinin sonradan sarardığı durumlar
 • Daha önce kanal tedavisi uyguladığı dişinde renk değişimi varsa
 • Doğuştan sarı renkte olan dişlere sahipseniz

 

2- DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİNİ KİMLER  YAPTIRAMAZ?

 •  16 -18 yaşın altındaki kişiler için diş beyazlatma işlemi uygun görülmemekte
 • Hamile bireyler
 • Beyazlatma için kullanılacak jellere alerjisi olan bireyler
 • Dişlerine porselen kaplama vb restorasyon yaptırmış bireyler
 • Dişetleri çekilmiş ve çok fazla kök yüzeyi açığa çıkmış bireyler
 • Çay kahve ve sigara çok tüketip bunları kısıtlamayı düşünmeyen bireyler

 

3- DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ KAÇ SEANS SÜRER?

Ofis tipi beyazlatma bazen tek çoğunlukla 2 seans sürmektedir. Ev tipi beyazlatma bundan biraz daha farklıdır. Diş hekiminizin size verdiği plak ve jelleri 2 ile 4 hafta arasında kullanmanız gerekebilir. Çoğunlukla ev tipi beyazlatmada 2 haftada istediğimiz sonuca ulaşabiliyoruz.

 

4- DİŞ BEYAZLATMA NE KADAR SÜRE ETKİSİNİ KORUR?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki diş beyazlatma kalıcı bir işlem değildir. Diş hekiminizin size verdiği önerilere uyarsanız ve düzenli rutin kontrollerinizi aksatmazsanız 2 ile 3 yıl aralığında kalıcılığı oluyor. Bu süreçte çok fazla çay sigara kahve tüketimine devam ederseniz bu süreyi daha kısaltırsınız.

5- LAZERLE DİŞ BEYAZLATMA GÜVENLİMİDİR?

 Lazer diş yapısına doğrudan etki etmez daha önce de belirttiğim gibi  dişin üzerine sürülen diş beyazlatma jelinin daha hızlı aktive olmasını sağlıyor sadece. Bu açıdan herhangi bir zararı olmamakla beraber şu an diş beyazlatma yöntemlerinde en hızlı sonuç aldığımız tedavi yöntemidir.

Lazer ile diş beyazlatma

6- DİŞ BEYAZLATMA YAPTIM DİŞLERİM HASSASLAŞIR MI?

 Uygulanan jel markasının tipine ve içerik yoğunluğuna göre hassasiyet derecesi değişebiliyor.  Ofis tipi yani lazerle beyazlatma işleminden sonra en fazla bir gün hassasiyet oluyor ondan sonra tamamen geçiyor. Bazen hassasiyet durumunu ortadan kaldırmak için bazı beyazlatma markalarının hassasiyet giderici jelleri de bulunuyor. Bu jelleri beyazlatma jeli öncesinde sürdüğümüzde hassasiyet durumunu azaltabiliyoruz. Beyazlatma yapılacak hastaya 2 3 hafta öncesinden piyasadaki hassasiyet giderici diş macunlarından da kullandırılması işlemden sonraki hassasiyet durumunu azaltabilir.

7- DİŞ BEYAZLATMA TÜM DİŞ TİPLERİ İÇİN AYNI SONUCU VERİR Mİ?

Diş renklenmeleri duruma göre kendi arasında ayrılır. Kahverengi ve sarı tonlarındaki mine kalınlığı da ideal olan dişlerde güzel sonuçlar alınabilirken, gri renkte ve minesi ince olan dişlerde aynı sonuçları almayabiliyoruz. Tetrasiklkin grubu antibiyotikten kaynaklı renklenmelerin beyazlatma işlemleri daha zor ve inatçıdır. Dişlerinizin hangi yapıda olduğunu ve nasıl bir sonuç alabileceğinizi önceden diş hekiminizle muayene seansında kararlaştırmanızda fayda olacaktır.

 

8- BEYAZLATMA İŞLEMİNDEN SONRA RENKLİ İÇECEKLERDEN NE KADAR UZUN SÜRE UZAK KALMALIYIM?

 Beyazlatma işleminden sonra 2 haftaya kadar renkli içecek ve yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Bu süreçte beyaz diş diyeti yapmanızda fayda olacaktır.

 

9- DİŞ ETLERİM ÇOK HASSAS VE ÇEKİLME VAR BEYAZLATMA YAPABİLİR MİYİM?

 Dişeti çekilmelerinde dişlerin hassas olan ve mineyle kaplı olmayan kök yüzeyleri açığa çıktığı için bu tür şikayeti olan kişilere beyazlatma önermemekteyiz.  Bu tür kişilere yapılan beyazlatma işleminden sonra zaten var olan diş hassasiyet durumu daha da artabilir.

 

10- DİŞLERİM ÇATLAK BEYAZLATMA YAPABİLİR MİYİM?

 Dişlerinizde çatlaklar varsa diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma kontrollü bir şekilde yapılabilir.

 

11- DİŞ BEYAZLATMA JELLERİ PORSELEN KAPLAMALARIMI DA BEYAZLATIR MI?

Diş beyazlatma işlemi yalnızca doğal kendi dişinizin üzerine yapılabilen bir işlemdir. Dolayısıyla porselen kronlarınıza beyazlatma işlemi yapılamaz.

 

12- SADECE OFİS TİPİ BEYAZLATMA YAPMAM YETERLİ OLUR MU?

Ofis tipi beyazlatma kısa sürede güzel sonuçlar alınan bir yöntemdir. Kişinin ne kadar beyazlatma isteğine göre ofis tipi beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda  diş hekiminiz size özel plaklar yaptırıp ev tipi beyazlatma ile de destekleyebilir. Özellikle antibiyotik kullanımı sonucu oluşan renklenmeler daha inatçıdır ve sadece ofis tipi beyazlatma yetmeyebilir, ev tipi ile de desteklenmesi gerekebilir.

 

13- DİŞ BEYAZLATMA YAPTIM AMA DİŞLERİM İSTEDİĞİM ŞEKİLDE BEYAZ OLMADI NE YAPMAM GEREKİR?

Diş beyazlatma her zaman istediğimiz gibi sonuçlar vermeyebiliyor. Böyle durumlarda laminate kaplamalar dediğimiz yaprak kaplamalar ile bireyin istediği renge göre gülüş dizaynları yapılabilir.

 

14- DİŞ BEYAZLATMADA KULLANILAN LAZER CİHAZLARININ BİRBİRİNDEN FARKI VAR MIDIR?

 Dediğimiz gibi lazer cihazları sadece kullanılan jellerin aktive olmasını sağlıyor. Piyasada çok fazla markada lazer cihazları bulunabilmekte. Bazı markalar bu konuda iddialı olduklarını dile getirmekte. Söz konusu lazerle diş beyazlatma olduğunda yine de diş hekiminizle bunu görüşüp kaliteli bir jel ve kaliteli marka bi cihazla yaptırmakta fayda var.

 

Diş Hekimi Rıdvan Töre