Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı (Dijital Smile Design) nedir ?

Her bireyin kendine özgü yüz özellikleri, mizacı ve karakteristiği vardır. Kişiyi görsel anlamda tanımlayan en önemli faktörlerden olan dişlerin tasarımında bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Dijital gülüş tasarımı ile sizi siz yapan tüm bu ayrıntılar farklı yöntemlerle dijital ortama aktarılır ve özel yazılımlarla değerlendirilerek kişiye olabilecek en özgün tasarım yapılır.

Dijital gülüş tasarımı, estetik diş hekimliğinde önemli bir yere sahip, hekim-hasta iletişiminin daha da profesyonel düzeyde seyretmesini sağlayan bir protokoldür.

Hangi vakalara dijital gülüş tasarımı uygulanır ?

Daha iyi bir gülüşe sahip olmayı hayal eden her birey dijital gülüş tasarımı deneyimine adaydır.

Dijital gülüş tasarımı kaç seans sürer ?

Dijital gülüş tasarımı, size özgü ideal gülüşün dijital yöntemlerle belirlenmesi ve ekran üzerinde gösterilmesi işlemidir. İki seansta tamamlanan bu tasarım size ağız içinde prova edilerek gösterilir. Dijital gülüş tasarımı üzerinde değişiklik yapılması gerekir veya istenirse ikinci seans tekrarlanır. Tasarım hasta tarafından onaylandığında gerekli işlemlere ayrıca başlanır.

Dijital gülüş tasarımının ilk randevusunda neyle karşılaşırım ?

Dijital gülüş tasarımı için başvurulan seansta stüdyo ekipmanı altında fotoğraf ve video çekimleri yapılır. Aynı seans, üzerinde tasarım yapılabilmesi için üst ve alt çenenizden birer ölçü alınır. Dişlerinizde aşındırma vb. bir işlem kesinlikle yapılmaz.

 

Dijital gülüş tasarımın hazırlanması kaç gün sürer ?

Dijital gülüş tasarımı 3 ila 5 gün içinde hazırlanır. Bu süreçte, ilk randevuda kaydedilen veriler hekim tarafından dijital ortamda değerlendirilir ve öngörülen gülüş dizayn edilir. Gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun, çene ucu vb. parametreler göz önünde bulundurulur. Diş formları belirlenirken vizajizm (visagism) konseptine uygun olarak kişinin tarzıyla dinamik bir armoni sağlanması esastır.

Alınan ölçüler üzerinde bu dijital tasarım modele dönüştürülür ve bu modelin test edilmesi ve size sunulması için ikinci randevu verilir.

 

Prova seansında nasıl bir işlem uygulanır ?

Sizin için hazırlanan dijital tasarım modeli üzerinden elde edilen bir silikon kalıp, dişlerinizde herhangi bir aşındırma vb. işlem yapılmadan dişlerinizin üzerine yerleştirilir. Yaklaşık 1,5 dakika sonra çıkarılır ve artıklar uzaklaştırılır. Daha sonra tekrar stüdyo çekimleri yapılır. Dijital ortamda bu gülüş tasarımı size stüdyo çekimleri üzerinden gösterilir.

 

Dijital gülüş tasarımında kullanılan prova malzemesi tekrar nasıl çıkartılır ?

Seans sonunda hekim tarafından kolaylıkla çıkarılır.

Bu provanın uygulanamayacağı durumlar nelerdir ?

Dişlerin bir veya birkaçının, olması gereken pozisyondan çok önde/dışarıda olduğu durumlarda, o dişin pozisyonunu değiştirmeden bir prova yapmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu tür dişler ideal tasarımın %100 doğrulukla prova edilmesini engelleyebilir. Ancak karar aşamasında bu durum hekim ve hasta tarafından göz önünde bulundurularak birlikte planlama yapılır.

Dijital gülüş tasarımını kabul ettiğimde ne olur ?

Hekiminiz, ideal gülüş tasarımına ulaşılabilmesi için mevcut dişlerinize ne gibi işlemler yapılması gerektiğini size varsa alternatifleriyle detaylı olarak anlatacaktır. İdeal gülüş tasarımı genellikle Estetik Diş Hekimliği, Ortodonti, Dental İmplant ve Diş Eti Estetiği uygulamalarının yalnız veya birlikte uygulanmasıyla sağlanır.

Kabul ettiğiniz tedavi prosedürüne göre hekiminiz size yeni bir randevu vererek tedavinizi başlatır. Yapılacak tüm estetik tedavilerde mevcut tasarım kayıt altında tutulur ve her şey bu dijital tasarıma göre planlanır.

Dijital gülüş tasarımında değişiklik yaptırabilir miyim ?

Prova seansının temel amacı, kişinin gülüş tasarımını beğenerek kabul etmesi, beğenmediği noktaları ifade etmesi ve bu noktaların istenen şekilde değiştirilerek düzeltilmesidir. Küçük değişiklikler aynı seans içinde yapılabilirken (tek bir dişin uzunluğunun artırılması/azaltılması gibi) daha büyük değişiklikler için seansın yeni bir randevuda tekrarlanması gerekebilmektedir.

 

Tedavi bittiğinde dijital gülüş tasarımında gösterilen gülüşün aynısı yapılır mı ?

Prova seansında kullanılan materyal, hem dayanıklılık hem de estetik açıdan çok yeterli değildir ve çok kısa sürede, prova amaçlı olarak üretilip kullanılır. Ancak tedavi sürecinde hazırlanacak dişler çok daha estetik ve dayanıklı materyaller kullanılarak, özel yöntemlerle laboratuvar koşullarında üretilir. Kısacası provada gösterilen gülüşten çok daha iyi bir gülüş sizi bekliyor olacak diyebiliriz.