Diş Eti Estetiği Nedir? Estetik Diş Etinin Faydaları

Diş Eti Estetiği Nedir? Estetik Diş Etinin Faydaları

DİŞ ETİ ESTETİĞİ NEDİR ?

 

Sağlıklı diş etinin gülkurusu, soluk pembe renkli, diş konturlarını takip edip dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışan, portakal kabuğuna benzeyen parlak ve pütürlü bir görünümde olması gerekir. Göze estetik gelen, kusursuz bir gülüş için dişler, dişetleri ve dudakların uyumu çok önemlidir. Diş eti estetiği için estetik diş hekimliği buradaki uyumsuzluk sorunlarına farklı tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Bunlar rejeneratif yöntemler, gingivektomi, gingivoplasti, kron boyu uzatma ve botoks uygulamalarıdır.

Özetle diş eti estetiği diş etlerinin renginde ve yapısında gerçekleştirilen değişiklikleri (diş etindeki asimetriler, çekilmeler, diş etlerinin farklı renkleri, dişi kapatması ve kanama gibi sorunlar) ve düzenlemeleri ifade eden bir tedavi biçimidir. Tedaviler kombine düşünülmelidir. Diş etleri sağlıklı hale getirilir (detertraj, küretaj yapılır), kişi ağız bakımı konusunda bilgilendirilir ve sonrasında estetik işlemler başlar.

 

DİŞ ETİ ESTETİĞİ İÇİN YAPILIR ?

Diş eti estetiğiDiş eti estetiği niçin yapılır buna bakalım; Üst dudak altında kalan diş etlerinin konuşurken veya gülerken 2-3 mmden fazla göründüğü durum gummy smile olarak tanımlanır. Kişiden maksimum gülümsemesi istenir ve diş etinde olan fazlalıklar belirlenir. Bu fazlalıklar lazer yardımıyla rahat bir şekilde, herhangi bir kanama olmadan ve hızlı doku iyileşmesi sağlanarak uygun seviyeye getirilir.

Kron boyu yetersizliğinde veya restoratif amaçlarla klinik kron boyunu uzatmak amacıyla, diş eti kalınlığının arttığı durumlarda diş eti kenarlarına form vermek amacıyla ve ödem şeklindeki diş eti büyümeleri varlığında gingivektomi – gingivoplasti yapılarak fazla diş eti dokuları kesilip çıkarılır. Böylece gülüş tasarımındaki hem diş hem de diş eti estetiği sağlanmış olur.

 

DİŞ KAYBI VE ÇÜRÜKLER İÇİN DİŞ ETİ ESTETİĞİNİN ÖNEMİ

Bazı durumlarda ise diş etleri çekildiğinden, diş kökleri açığa çıkar ve sıcak-soğuğa, asitli gıdalara karşı hassasiyetle birlikte dişlerin sanki uzamış gibi görüntü vermesine sebep olur. Tedavi edilmediği takdirde, ilerleyen zamanlarda çürük ve diş kaybına bile neden olabilir. Bu durumda diş etlerine biraz ilave yapılması gerekir. Damaktan hastanın kendi sağlıklı diş eti dokusu alınır veya eksik diş eti estetiği ve diş dokusu için diş eti grefti malzemesi kullanılarak kök yüzeyi örtülür. Bu sayede hem diş ve diş etlerinin sağlığı elde edilir, hem de estetik bir görünüm sağlamak için gereken işlem yapılmış olur.

 

DİŞ ETİ ESTETİĞİ İÇİN BOTOKS İŞLEMİ

Yapılan cerrahi işlemlere rağmen kişilerde gülümseme sırasında diş etlerinin görünme sorunu devam ediyor olabilir. Diş eti estetiği ile burun deliği altında bulunan iki noktaya birden botoks uygulandığında, kişide ifade değişimi olmadan, üst dudağın biraz aşağıya doğru düşmesiyle birlikte diş etlerinin fazla görünmesi engellenebilmektedir.

Diş etlerinizin sağlığı için detaylı bilgiyi uzman bir doktorun görüşü alınarak harekete geçilmesini öneriyoruz.Bu konuda bize iletişim sayfamızdaki numaralardan ulaşarak destek alabilirsiniz.

 

Saygılarımla. Diş Hekimi Dr. Rıdvan Töre