Diş Hekimleri Çözüm Arıyor

  • 12.Aralık.2019
Diş Hekimleri Çözüm Arıyor

Diş hekimlerinin dertleri saymakla bitmiyor. Ataması zor bela yapılan diş hekimleri Devlette kadro bulamıyor. Özel sektörde sürekli yeni kliniklerin açılması ile Devlette atama bulamayan diş hekimleri bu kliniklerde asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor.

Öte yandan Türkiyede gün geçtikçe yeni fakültelerin açılmasıyla diş hekimliği kontejanların sayısı 6 bini aşıyor.  Ataması yapılamayan bu sektörde diş hekimleri uzmanlık sınavlarına bile tabi tutuluyor.  Sürekli büyüyen bu oluşumda diş hekimlerinin daha fazla mağdur olmaması için Bakanlığın bir an önce bu konuya el atması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde 400 aşkın diş hekimi Türk Diş Hekimleri Birliğinin (TDB)  Websitesini dilekçe yağmuruna tutmuş ve siteyi kitlemişti.Aynı zamanda sosyal medyada da baya yankı bulmuştu bu olay. 

Biz hekimler de hem mesleğimizin geleceği için hem yeni mezun meslektaşlarımızın işsiz kalmaması adına bu düzensiz ve dengesiz açılan fakültelerin sayısının bir an önce durdurulması ve kontenjanların azaltılması düşüncesindeyiz. Açılan bu kadar fazla fakültede hem yetersiz öğretim kadrosu hem de tüm bölümlerin olmayışı diş hekimliği öğrencilerinin niteliksiz mezun olmasına da sebebiyet veriyor.Bu sonuçla hem niteliksiz mezun olan hem de devlet kapısında iş bulamayan yüzlerce hekimin özelde de yığılmadan dolayı iş bulamamasına neden oluyor.Bu sorunun bir an önce çözülmesini umud ediyor ve yetkililere sesleniyoruz .Saygılarımla

Dr.Rıdvan Töre